Darmowa dostawa od 70,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Konserwacja obuwia

Ogólne zasady dotyczące użytkowania i czyszczenia obuwia

1. Każde obuwie, niezależnie od stosowanego surowca należy czyścić i konserwować tak, aby zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych jak woda, światło, kurz zarysowanie itp.
2. Przed przystąpieniem do konserwacji zabrudzone obuwie należy oczyścić, a dopiero później pastować, zgodnie z podanymi zaleceniami, w zależności od rodzaju wierzchu. Do czyszczenia z kurzu i błota należy użyć miękkiej szczotki lub zmyć delikatnie miękką szmatką lub gąbką zwilżoną w wodzie tak, aby oczyścić powierzchnię buta nie mocząc go całego. Nie można prać obuwia w pralce a także nie należy stosować do czyszczenia silnych detergentów (chyba, że producent dopuszcza pranie w pralce jako sposób czyszczenia obuwia - taka informacja powinna znaleźć się na ulotce dołączonej do obuwia). Pranie w pralce i użycie detergentów może powodować osłabienie spoiny klejowej, deformację obuwia oraz uszkodzenie powłoki materiału. W skórach naturalnych pod wpływem detergentów następuje wyekstrahowanie związków tłuszczowych, skóra staje się sztywna i blachowata, co osłabia również jej własności użytkowe.
3. Przemoczone obuwie należy suszyć w temperaturze pokojowej z dala od źródeł ciepła (piece, grzejniki), nie kłaść bezpośrednio na kaloryferach. Obuwie sznurowane jak trzewiki, półbuty rozsznurować, wywinąć język i wówczas suszyć. W obuwiu z wyjmowanymi wyściółkami wyciągamy do suszenia wyściółki.
4. Dla uniknięcia deformacji obuwia stosujemy prawidła lub wypychać wnętrze obuwia miękkim papierem. Szczególnie ważne to jest, jeżeli obuwie nie jest używane dłuższy czas (np. zmiana sezonu).
5. W miarę możliwości należy często zmieniać obuwie, a przynajmniej wyciągać wyściółki dla wyschnięcia i przewietrzania.
6. W obuwiu z wymiennymi wierzchnikami (flekami) nie można dopuścić do całkowitego starcia wierzchników i stykania się obcasa z podłożem, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia obcasa lub materiału, którym obcas jest obciągnięty.
7. Obuwie "wzuwane" tj. bez regulowanego zapięcia (sznurówki, rzepy) a także z regulacją przy zastosowaniu wszytej gumy wkładaj zawsze przy pomocy łyżki obuwniczej. Zapobiega to deformacji obuwia oraz możliwości uszkodzenia materiału cholewki.
8. Zwróć uwagę na warunki użytkowania określone w ulotce dołączonej do obuwia, np. obuwie domowe - do użytkowania w pomieszczeniach zamkniętych, obuwie sportowe np. do gry w koszykówkę w hali czy na boisku. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych reklamacji z powodu użytkowania obuwia niezgodnie z jego przeznaczeniem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zasady konserwacji obuwia skórzanego

 Konserwacja skóry naturalnej polega na ochronie jej przed szkodliwymi zmianami zachodzącymi w strukturze skóry, a szczególnie przed niszczącym działaniem potu na tłuszcze naturalne w niej zawarte. Wysuszona, nie pastowana skóra, łatwo pęka i łuszczy się.
 W związku z różnymi sposobami garbowania oraz zróżnicowanym sposobem wykończenia skór naturalnych, należy zwrócić uwagę na zalecenia producentów środków konserwujących oraz na informację dotyczącą konserwacji obuwia zamieszczoną w ulotkach informacyjnych.
 Pasty tworzą błony o doskonałym połysku, odporne na działanie wilgoci, dzięki czemu zabezpieczają obuwie skórzane przed działaniem wody.
 Należy uważnie stosować past samopołyskowe, które często na skórach delikatnych, o słabo utrwalonym barwniku w powłoce mogą powodować odbarwienie i plamienie. Stosowanie w codziennej konserwacji obuwia przez dłuższy czas past samopołyskowych powoduje tworzenie się grubej warstwy pasty na powierzchni skóry, a często również je uszkadza.
 Obuwie ze skór licowych należy konserwować pastami, jednak nie należy nakładać zbyt grubej warstwy past. Lepiej konserwować buty częściej mniejszą ilością past, dokładnie ją rozprowadzając.
 Do skór kolorowych zaleca się stosowanie past barwionych, dzięki czemu następuje wzmocnienie i ożywienie koloru.
 Obuwia ze skór welurowych i nubukowych nie można pastować, natomiast należy je czyścić specjalnie do tego przeznaczoną szczotką (dostępną w sklepach obuwniczych) lub zmoczoną mocno wyciśniętą tkaniną. Należy stosować preparaty w aerozolu przeznaczone do weluru i nubuku.
 Obuwie ze skór lakierowanych należy czyścić delikatnie pastami kremowymi bezrozpuszczalnikowymi.
 Do skóry kozich ze względu na ich delikatne lico nie wolno stosować past samopołyskowych. Stosować pasty kremowe bezrozpuszczalnikowe.
 Do nowych wykończeń skór o podwyższonej zawartości tłuszczu oraz skór ,,pull-up'' i ,,Crazy Horse'' nie należy stosować past i środków zawierający terpentynę i benzynę, które mogą powodować zmianę koloru i wyglądu skóry. Należy ściśle dostosowywać się do zaleceń producenta odnośnie sposobu ich konserwacji.

 

 

 

 

 

 

Zasady konserwacji obuwia z materiałów skóropodobnych

 Konserwacja obuwia z wierzchami z materiałów skóropodobnych jest prosta: w celu odświeżenia wierzchu wystarczy zwykłe przetarcie suchą lub zwilżoną miękką tkaniną. Jako środki konserwujące należy używać past specjalnie oznaczonych przez producentów.
 Zabrudzenie tłuszczem i np. woskiem (pasty), można usunąć benzyną, z tym, że należy stosować ją z umiarem, aby nie spowodować wyekstrahowania zmiękczaczy, a w konsekwencji usztywnienia materiału, co może doprowadzić do pękania, zwłaszcza w miejscach narażonych na zginanie.
 Gąbki i miękkie tkaniny stosowane do zmywania muszą być czyste; po kilkakrotnym użyciu należy je przepłukać w wodzie. Do zmywania powierzchni materiałów skóropodobnych nie wolno stosować agresywnych rozpuszczalników typu aceton, octan butylu, etyl, które powodują uszkodzenie powłoki.
 Mechaniczne uszkodzenia materiałów np. zarysowanie, zadrapanie, przypalenie jest trudne do usunięcia i zamaskowania. Niewielkie uszkodzenia powłoki można tuszować środkami retuszerskimi o składzie zbliżonym do składu chemicznego apretury, czy warstwy polimerycznej powłoki (zalecane przez producenta materiałów).
 Nieco inaczej należy traktować modne, awangardowe wykończeni skór sztucznych np. sztuczny zamsz, nabłyszczane materiały, drukowane zewnętrznie itp. Sztuczne zamsze, często drukowane, nabłyszczane, z których są produkowane głównie buty włoskie a także polskie, mają tendencję do ścierania się i uszkadzania powłoki w miejscach zginania i pocierania, zwłaszcza, że jakość tych materiałów jest niezadowalająca. Należy przy sprzedaży tego typu obuwia zwracać uwagę klienta na delikatność wykończenia i skłonność do ścierania oraz poinformować go, że charakter tego obuwia jest okolicznościowy, wizytowy, i nie nadaje się do całodziennego noszenia (konieczność dołączenia ulotki informacyjnej).
 Również z reguły obuwie z materiałów skóropodobnych złotych, srebrnych, metalizowanych, nabłyszczanych powierzchniowo, wykazuje skłonność do szybkiego ścierania powłoki i o tym fakcie należy poinformować klienta w momencie zakupu obuwia.
 Materiały skóropodobne są odporne na działanie wody i przemakanie, co jest ich pozytywną cechą zwłaszcza w obuwiu użytkowanym w sezonie jesiennym i zimowym.

 

 

 

Zasady konserwacji obuwia tekstylnego

 Łatwość czyszczenia obuwia tekstylnego w dużym stopniu zależy od zastosowanych surowców i rodzaju powierzchni materiałów włókienniczych. Materiały gładkie brudzą się mniej niż szorstkie i drapane. Najłatwiej brud usuwa się z materiałów wykonanych z włókien syntetycznych.
 Obuwie tekstylne należy czyścić przy użyciu gąbki zamoczonej w roztworze wodnym łagodnych środków piorących w umiarkowanej temperaturze. Należy unikać mocnego moczenia obuwia, które może być przyczyną rozklejenia obuwia, jak również delaminacji materiałów połączonych w układ warstwowy, co w znacznym stopniu osłabia obuwie (wykruszanie pianki PU, wymycie kleju). Pranie obuwia w pralce jest możliwe tylko wtedy gdy producent poda takie zalecenie w ulotce dołączonej do obuwia. Obuwie należy suszyć w miejscu przewiewnym, z dala od źródeł ciepła.
 Częstym problemem jest nieumiejętna konserwacja obuwia sportowego i typu sportowego, w którym są stosowane kombinacje materiałowe np. dwoin krytych czy materiałów syntetycznych z materiałami włókienniczymi. Należy zachować w tym przypadku zasadę, że każdy z materiałów należy czyścić i konserwować osobno, zgodnie z wyżej wymienionymi zasadami.

 

 

pixel