Kultowe Glany - Hit czy Kit?
Opinie dotyczące tych butów wywołują spore dyskusje. Znane są one obecnie wszystkim, jednak początkowo ich historia wyglądała zupełnie inaczej. Pierwsze glany albo raczej buty glano-podobne noszone były już w połowie XIX wieku przez… górników i hutników! Charakteryzowała je bardzo ciężka i podbijana gwoździami podeszwa. Jednak za ich wynalazce uważa się kogoś innego.
Kto wynalazł obuwie typu GLANY?
W 1945 roku doktor Klaus Märtens skręcił stopę podczas jazdy na nartach. Ten przykry wypadek zainspirował go do stworzenia obuwia z miękką podeszwą oraz z długą, sznurowaną cholewką. Taki but miał chronić stopę przed podobnymi nieprzyjemnościami, jakich doświadczył doktor Märtens. Zaprosił on do współpracy przyjaciela, Herberta Funcka, z którym wspólnie wcielił w życie swój pomysł. Produkcja glanów na masową skalę ruszyła w 1960 roku. Pierwsze modele powstałe w dwudziestym wieku miały barwę ciemno-wiśniową i były najbardziej popularne.
Popularne z początku głównie wśród służb mundurowych i budowlańców buty, szybko pozyskały entuzjastów wśród rozwijających się właśnie w Wielkiej Brytanii subkultur, jakie stanowili Modsi i Rockersi. Dlaczego wśród tych grup? Ponieważ obie lubiły jednoślady, a co za tym idzie, ich członkowie byli narażeni na oparzenia od rury wydechowej. Wysokie cholewy glanów stanowiły więc świetne zabezpieczenie.
Kiedy GLANY były najbardziej popularne?
Największy szał na glany nastąpił w latach 70 i 80 dzięki punkom i skinheadom, dla których buty te były wręcz obowiązkowym elementem ubioru. Ich wysokość była kluczowa. Im wyższa cholewka, tym lepiej, dlatego była ona bardzo eksponowana. Ogromne znaczenie miały również sznurówki, a konkretnie ich kolor. To one odróżniały od siebie obie te subkultury. Dla punków kolorem sznurówek była czerwień. Symbolizowało to ich lewicowe i anarchistyczne poglądy. Skini natomiast mieli białe sznurówki, co symbolizowało ich prawicowy lub nacjonalistyczny światopogląd. Jeśli chodzi o pozostałe subkultury, np. metalowców, którzy również uwielbiali glany, to wszystko, co musieli robić, by nie być kojarzonym z żadną inną subkulturą, to po prostu unikać białych lub czerwonych sznurowadeł. Wśród metalowców, co ciekawe, glany popularność zdobyły dopiero z początkiem lat 90.
W kolejnych latach glany zaczęły być kojarzone w negatywny sposób. Zdaniem wielu nie mają one nic wspólnego z modą i stylem, a są jedynie wyrażeniem osobowości i poglądów. Teraz to podejście się zmienia! W nadchodzącym sezonie glany stają się jednymi z najmodniejszych butów.
Gdzie są dzisiaj GLANY?
Dzisiaj są idealne do noszenia na co dzień, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Nie musisz słuchać ciężkiej, alternatywnej muzyki, by nosić tego typu buty. Glany dodadzą rockowego charakteru każdej stylizacji, nawet tej klasycznej i stonowanej! Dzięki temu zawsze będziesz wyglądać oryginalnie i bardzo stylowo.
Przez ostatnie lata, poza klasycznymi glanami, w sklepach można było kupić glany kolorowe: jednolite, ze wzorami, a nawet z brokatem. Kolorowe glany, podobnie jak zwykłe, pasują do większości stylizacji. Będą świetnie wyglądały w zestawieniu z rockowym outfitem, a także ze zwiewnymi, kobiecymi strojami. W modzie męskiej glany coraz częściej zestawia się z eleganckimi spodniami i cienkimi sweterkami, a w przypadku celebrytów nawet z garniturami.