Darmowa dostawa od 149,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Stylowe buty męskie - monki

2021-11-04
Stylowe buty męskie - monki

To mniej formalny rodzaj obuwia z charakterystycznymi klamrami, które zastępują sznurowadła. Nazwa monki to spolszczenie od wyrażenia ''monk strap shoes'', które w dosłownym tłumaczeniu oznacza ''buty zapinane na mnisie rzemyki''. Monki wywodzą się bowiem z klasztorów, gdzie mnisi początkowo nosili sandały zapinane na klamerki. Średnio sprawdzały się one jednak w chłodnym, europejskim klimacie, dlatego obuwie dokładniej zabudowano, zostawiając klamerki.

W XX wieku monki ewoluowały, popularność double monków zapoczątkowali Alexander McQueen i Yves Saint Laurent oraz włoska ikona mody Lino Ieluzzi pod koniec lat 60 dwudziestego wieku. To właśnie oni pokochali wygodę i oryginalny wygląd obuwia, jednocześnie włączając je do kolekcji prezentowanych na pokazach w trakcie tygodni mody.

Monki męskie zdecydowanie wyróżniają się na tle innych modeli. W tego typu obuwiu znalazło się charakterystyczne zapięcie w formie klamry, która zastępuje standardowe sznurowadła. Monki doskonale sprawdzą się jako codzienne obuwie do pracy. Pasują zarówno do dziennych garniturów, jak i zestawów koordynowanych. Można je również zakładać na mniej formalne spotkania, rodzinne obiady czy randki.

pixel