Chcielibyśmy poinformować, że sklep internetowy aktualnie przechodzi planowane prace konserwacyjne. W związku z tym mogą wystąpić tymczasowe utrudnienia w dostępie do niektórych funkcji sklepu oraz opóźnienia w realizacji zamówień. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z naszym działem obsługi klienta pod adresem email: sklep@butyodszewca.pl
Darmowa dostawa od 50,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Szewskie kopyto - co to jest?

2021-03-24
Szewskie kopyto - co to jest?

 Kopyto szewskie to wierny odlew kształtu buta, który ma za zadanie odzwierciedlać kształt stopy. Kiedyś takie kopyta były drewniane i przybijano je do podeszwy gwoździami, a po zakończeniu procesu szycia odrywano i wykorzystywano ponownie.

 

 Kopyto może być używane zarówno jako miara uniwersalna, jak i przygotowane dla konkretnej osoby. Jeżeli chcemy wyprodukować buty robocze, zazwyczaj używamy kopyt masywnych i obłych. Jeżeli chcemy wyprodukować damskie, subtelne szpilki używamy kopyt smukłych i dynamicznych. 

 

 Cały czas jeszcze wiele osób myli kopyto z prawidłami. Oba przedmioty dyskusji są do siebie podobne, ale zastosowanie znajdują na zupełnie różnych etapach ''życia'' naszych butów. Prawidło jest również przestrzennym modelem stopy, ale zastosowanie znajduje na etapie przechowywania obuwia, a jego głównym zadaniem jest utrzymanie oryginalnego kształtu cholewki. 

 

 W dzisiejszych czasach szewskie kopyta (głównie z drewna) przeżywają swoją drugą młodość odnajdując się w roli... oryginalnej dekoracji mieszkania. 

pixel